Argan Yağı argan oils

Gerçek Argan Yağı nasıl anlaşılır

Gerçek Argan Yağı nasıl anlaşılır
364 votes, 5.00 avg. rating (99% score)
gerçek argan yağı

Gerçek Argan Yağı

Argan Yağının yemeklik (rafine) ve kozmetik (soğuk sıkma) olan iki türü vardır. Rafine olarak bilinen ve kavrularak elde edilen yağ bu işlemler sırasında yağın bazı önemli özelliklerini kaybettiğinden dolayı cilde hiçbir faydası yoktur.

Kozmetik amaçlı olan soğuk press Argan Yağı açık altın sarısı renkte, berrak görüntüde ve kokusuzdur. (Bulanık görüntüde ve daha koyu renklerde olanlar rafine yani yemeklik Argan Yağıdır). Ancak aynı forma sahip birçok yağ çeşidi olduğundan dolayı bakarak ya da koklayarak gerçek Argan Yağını anlamak maalesef mümkün değildir.

Gerçek Argan Yağı sadece laboratuvar analizi yapılarak anlaşılabilir.

 

Tüketici olarak Argan Yağını satın alırken dikkat etmeniz gerekenler;

Öncelikle ambalajı üzerinde üretici yada ithalatçı bilgisinin olmasına dikkat edin. Ürünün ECOCERT Organik sertifikası var ise sertifikayı kontrol edin. Yağın sertifikası yok ise o yağı cildinizde kullanmayınız.

Argan Yağının ECOCERT sertifikasının olması o yağın saf olduğu anlamını taşımaz. Örneğin Argan Yağı ve diğer organik bir yağ karıştırıldığında yağın organik yapısı bozulmadığından dolayı bu sertifikayı alabilir. Üretici firmanın yağı eğer saf ve soğuk press ise mutlaka ambalaj üzerinde belirtilmesi gerekir. “Saf ve Soğuk Press Argan Yağı” almak istiyorsanız ambalaj üzerinde bu iki ibarenin olmasına dikkat ediniz.

Saf Argan Yağı İçerir” gibi kelime oyunları ile satılan yağlar karışımlı dır. İçeriğinin belli olmaması için genelde koyu renkli şişelerde ve plastik ambalajlarda satılan ve üzerinde sadece Argan Yağı yazan ürünlerde genelde karışımlı ya da Argan Yağı ile alakası olmayan sahte ürünlerdir. Bu sahte ürünler genelde şeffaf renkte, yapışkan kıvamda, parfüm kokusu olan likit gliserin ya da parafin türevi bazı kimyevi maddelerdir.

www.arganyagi.com

Gerçek Argan Yağı nasıl anlaşılır
364 votes, 5.00 avg. rating (99% score)
 • Meltem

  Geçen gün televizyonda aktarcılar derneği başkanı argan yağını anlatıyordu. Maalesef nashi diye çok methedilen marka gerçek argan yağı değilmiş, adam aldı yağı yaktı ve alev alev yandı gözlerime inanamadım içinde kimyasal maddeler varmış.

 • Selma

  Çok güzel bir bilgilendirme olmuş. Teşekkürler.

 • melis

  merhaba, bu http://www.arganyagi.com/ siteniz açılmıyor

  • arganyagi

   Web sitemiz sorunsuz çalışmaktadır, belki anlık bir problem olmuş olabilir.
   Lütfen tekrar deneyiniz. http://www.arganyagi.com

 • Yeşim

  Almadan önce bu yazıyı okudum çok faydası oldu gayet bilgilendirici.
  Ben cilt hastalığım için kullanıyorum 3 ay oldu çok faydası oldu cildimi rahatlattı kuru yerler vardı cildim pul pul dökülüyodu ama şimdi geçti. Saf yağ kullanmak kesinlikle şart yoksa fayda göremiyorsunuz. Karışımlı argan yağı kullanmak boşuna zaman ve para kaybı oluyor.